Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği ( TÜKD ) 19 Aralık 1949 yılında Türkiye Cumhuriyetinin ilk ve önder üniversite mezunu kadınları tarafından kurulmuştur.
Kurucu üyelerimiz Süreyya Ağaoğlu, Sara Akdik, Şevket Fazıla Giz, Nüzhet Gökdoğan, Remziye Hisar, Nebahat Karaorman, Müfide Küley, Türkan Rado, Pakize Tarzi, ve Beraat Zeki Üngör hanımefendilerdi.
Kurucu üyelerden Prof. Sara Akdik Londra’ya yaptığı bir iş seyahatinde tesadüfen Uluslararası Üniversiteli Kadınlar Derneği ( International Federation of University Women – IFUW) çalışanları ile tanışmış ve dernek hakkında bilgi toplamıştır. Istanbula döndüğünde arkadaşlarının da onayı ve desteği ile 19 Aralık 1949 tarihinde Üniversiteli Kadınlar Derneğini kurmuştur.
3/12/1953 yılında Bakanlar kurulu kararı ile uluslararası faaliyet izni alan derneğimiz 1955 yılında Uluslararası Üniversiteli Kadınlar Federasyonu üyeliğine kabul edilmiştir.
Cemiyetler Kanununun 10. Maddesine göre İcra Vekilleri Heyetinin 3/12/1953 tarih ve 4/19 sayılı kararı ile 25/1/1954 tarihinde uluslar arası faaliyetine izin verilmiştir. Böylece TÜKD 1955 yılından sonra “Uluslar arası Üniversiteli Kadınlar Federasyonu”nun (IFUW) çalışmalarına asil üye olarak katılmaktadır.
Daha sonra TÜKD 5.2.1970 tarihinde Bakanlar Kurulu Kararı ile kamu yararına dernek hakkını kazanmıştır(Kararname). 04.08.1975’de Bakanlar Kurulu Kararı ile Türk adını almıştır. (Resmi Gazete).
TÜKD 2002 yılında da “Avrupa Üniversiteli Kadınlar (UWE)” birliğine de üye olmuştur.
İlk şubesi Ankara’da 1959 kurulmuş olan derneğin halen 28 şubesi bulunmaktadır.
İstanbul ili; İstanbul Şubesi, Kadıköy Şubesi, Bakırköy Şubesi, Sarıyer Şubesi, Ataşehir Şubesi
Ankara ili; Ankara Şubesi, Yıldız Şubesi, Ümitköy Şubesi
Antalya ili; Antalya Şubesi, Konyaaltı Şubesi
İzmir ili; İzmir Şubesi, Karşıyaka Şubesi
Adana, Aydın, Bolu, Bursa, Edirne, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, Kastamonu, Kocaeli, Konya, Mersin, Uzunköprü, Samsun, Yalova’dır.

Genel Merkez'de Ara