Genç TÜKD ve Yeni Dünya Gündemi

Son iki yılda yaşamakta olduğumuz salgın, siyasi ve mali krizler, afetler derken geldiğimiz bu önemli dönemeçte, her alanda değişim ihtiyacını yoğunlaşarak yaşamaya başladık. Değerler konusunda farkındalığın, sorumluluğun, gönüllülüğün artması, en önemlisi: yeni insan odaklı yaklaşımlara açılmaya başlamamızdı. Bir köprü düşünün yıllardır bakım görmesi gerekirken hep ihmal edilmiş, çelik yapısı paslanmıştır. Gerçek şu ki, hala, bile bile hiçbir şeyi düzeltmeye ve değiştirmeye çalışmamak, yeniden büyük kayıplar yaşamak anlamına geliyor. Önemli bir dönemece ulaştığımız bu noktada, Maya Angelou’nun sözünü hatırlayalım:

 

Eğer siz kendinizi yenilemezseniz, başkaları tarafından değiştirileceksiniz.”

 

 Ne yapmalıyız:

İçinde bulunduğumuz gündemi bir kadın olarak iyi anlamamız gerekiyor? Pandemiyle de hızlanan içinde bulunduğumuz bu süreçte yaşanan olaylar ve etkileri yeni bir dönemi başlatırken Derneğimizin de bu değişim ile güçlenmesine; ve eğer bizler de yeteri kadar cesur, yenilikçi olabilirsek birlikte bu yenilenmenin gerçekleşeceğine inanıyoruz. Değişim sadece tek tek değil, toplu halde gelirse sürdürülebilirliği sağlanır, Bu yaklaşımla Genç TÜKD Üye ağını kurmuş bulunuyoruz.

 

Mezun olduğunuzda,

yerel bir şubeye genç üye olarak katıldığınızda köklü bir derneğin parçası olmak, hem kişisel destek, hem de profesyonel bağlantılar sağlayacaktır. Mesleki danışmanlık ve destek için kariyerlerinde daha deneyimli üyelerle genç üyeleri birleştiren seminerle danışmanlık programlarını başlatmış bulunuyoruz. Uluslararası bir kadın organizasyonun Genç Üyesi olarak Uluslararası Mezun Kadınlar Ağı aracılığıyla dünya çapında geniş bağlantılara erişebilirsiniz.

 

Böylesine köklü bir altyapıyı güçlendirmek, Genç TÜKD ile bu bütünleşmeye hazırlamak için bu ikincisini organize ettiğimiz eğitim programında hem temel hem de güncel konular dikkatinizi çektiğimiz noktalar var.

 

Yeni Dünya Gündemi geleceğimiz için yeni bir kalkınma anlayışı gerektiriyor. Yeni fırsatlara tepki verebilen, bilinçli genç kadınların tüm sektörlerde aktif varlığına ve katkılarına ihtiyaç var.

 

Ülkemizin mevcut yapısını tanımak, haklarımızı anlamak ve ayrıca küresel politika araçları “Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları, Sendai Afet Risk Azaltma Çerçevesi, İklim Değişikliği Uyum” ve bir dönüşüm aracı olarak Avrupa Yeşil Mutabakatı ile ilgili olarak ne gibi sorumluluklarımız var, hepimizin bilmesi gerekiyor.

 

Öğrencilik yıllarınızda öğrendikleriniz süpürülüp gidecek geriye sadece gerçekten size değer katacak ufkunuzu genişleten bilgiler kalacaktır. Bu programlar sizlerin geleceğe hazırlanırken çok yönlü olmanıza yardımcı olacaktır; Aynı zamanda, Derneğimiz için de stratejik öncelik taşımaktadır.

 

Gerçek ve köklü değişim zaman alır. Paslı köprüleri birlikte onarmak için sizlere güveniyoruz. Hepinize harika “bir kendinizi yetiştirme dönemi diliyoruz.

 

TÜKD GM Bursiyer ve Genç TÜKD Komisyonu