Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/tukdorg/public_html/bizden_haberler_detay.php:1) in /home/tukdorg/public_html/inc/config.php on line 57

17 HAZİRAN 2021

İstanbul Sözleşmesinden ve Haklarımızdan Vazgeçmiyoruz

İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının 1 Temmuz’da yürürlüğe giriyor olması biz Kadınların sözleşme konusu olan haklarımız, edinimlerimizden vazgeçtiğimiz manasına gelmiyor. 

Bir imza ile bizleri yok saymak bizlerin daha da güçlenmesi, toplumun İstanbul Sözleşmesi hakkında bilinçlenmesine neden olmaktadır. 

Ciddi insan hakları ihlali olan kadınlara yönelik şiddet ve ev içi şiddeti önleyen İstanbul Sözleşmesi erkeklerle kadınlar arasında daha fazla eşitlik sağlamaya yöneliktir. Kadınlar kendileri üzerinden yapılan hak ihlallerini unutmadıkları gibi kendilerini yok sayarak alınan kararlara karşı güçlenmekte ve birleşmektedirler. 

Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk"ün aşağıdaki sözünü tekrar hatırlatmak istiyoruz; 
"Bir toplum, cinsinden yalnız birinin asrî gerekleri elde etmesiyle yetinirse o toplum yarıdan fazla zaaf içinde kalır. Bir millet gelişmek etmek isterse bilhassa bu noktayı esas olarak kabul etmek mecburiyetindedir.
Binaenaleyh bizim toplumumuz için ilim ve fen lâzım ise bunları aynı derecede hem erkek hem de kadınlarımızın elde etmeleri lâzımdır." 

"İstanbul Sözleşmesinden Vazgeçmiyoruz" 

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği 
Genel Başkanı 
Hülya Yüksel

#istanbul

 

 


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/tukdorg/public_html/js.php on line 72