Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/tukdorg/public_html/bizden_haberler_detay.php:1) in /home/tukdorg/public_html/inc/config.php on line 57

28 HAZİRAN 2021

İstanbul Sözleşmesinden Vazgeçmiyoruz

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği 1949 yılında dönemin önder kadınları tarafından kurulmuş,  uluslararası federasyon üyesi olan kamu yararına bir dernektir. 

28.06.2021 tarihinde bir gazetede yer alan "Üniversiteli Kadınlar metrobüs trafiğini kestiler, İstanbul Sözleşmesinden Vazgeçmiyorlar" sokak eylemi derneğimize ait değildir. 

Bizler, kurulduğumuz günden bugüne kadının insan hakları, eğitimi, istihdamı olmak üzere kadına dair her konuda titizlikle çalışmalarını yürüten bir dernek olarak İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmediğimizi,  çekilme kararından vazgeçilmesi gerektiğini yazılı ve sözel olarak defalarca dile getirdik. 

İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının 1 Temmuz’da yürürlüğe giriyor olması biz Kadınların sözleşme konusu olan haklarımız, edinimlerimizden vazgeçtiğimiz manasına gelmemektedir. 

Bir imza ile bizleri yok saymak bizlerin daha da güçlenmesi, toplumun İstanbul Sözleşmesi hakkında bilinçlenmesine neden olmaktadır. 

Ciddi insan hakları ihlali olan kadınlara yönelik şiddet ve ev içi şiddeti önleyen İstanbul Sözleşmesi erkeklerle kadınlar arasında daha fazla eşitlik sağlamaya yöneliktir. Kadınlar kendileri üzerinden yapılan hak ihlallerini unutmadıkları gibi kendilerini yok sayarak alınan kararlara karşı güçlenmekte ve birleşmektedirler. 

Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk"ün aşağıdaki sözünü tekrar hatırlatmak istiyoruz; 
"Bir toplum, cinsinden yalnız birinin asrî gerekleri elde etmesiyle yetinirse o toplum yarıdan fazla zaaf içinde kalır. Bir millet gelişmek etmek isterse bilhassa bu noktayı esas olarak kabul etmek mecburiyetindedir.
Binaenaleyh bizim toplumumuz için ilim ve fen lâzım ise bunları aynı derecede hem erkek hem de kadınlarımızın elde etmeleri lâzımdır..." 

Kamuoyunun bilgisine sunarız. 
Saygılarımızla
Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği 
Genel Başkanı 
Hülya Yüksel 
Matematik Yüksek Mühendisi


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/tukdorg/public_html/js.php on line 72