10 KASIM ATATÜRK’Ü ANMA 2020

TÜRK ÜNİVERSİTELİ KADINLAR DERNEĞİ
10 KASIM ATATÜRK’Ü ANMA
BASIN AÇIKLAMASI

10 Kasım’lar, Atatürk’ü anma ve anlama günüdür.

Büyük Atatürk’ün aramızda ayrılışının 82. yılında saygı ve özlemle anıyoruz.

Atatürk’ü anlamak,

“Özgürlük karakterimdir.” sözünü özümsemek demektir.

Askerlerine “Size ölmeyi emrediyorum! Hattı müdafaa yoktur, Sathı müdafaa vardır, o satıh bütün vatandır.” diyen Başkomutanın, hayatının üçte birini savaş meydanlarda geçirdiğini ve hiçbir savaşı kaybetmediğini bilmek demektir.

Savaş stratejisinin hala askeri okullarda ders olarak okutulduğunu bilmek demektir.

Büyük önderimizin, özgürlük meşalesinin ışığının, mazlum milletlere yol gösterici olduğunu bilmek demektir.

Atatürk’ü anlamak,

“En büyük eserim Cumhuriyet’tir.” sözünü, Cumhuriyet’in kazanımlarını sahiplenme, koruma, güçlendirme ve geleceğe taşıma sözünü bir kere daha tekrar ettiğimiz gün olduğunu bilmek demektir.

Atatürk’ü anlamak,

Cumhuriyetle tek millet, tek ulus, tek bayrak, tek dil olmanın yanısıra özgür, çağdaş, aydınlanma yolunda emin adımlarda ilerlemek olduğunu bilmek demektir. 10 Kasımlar laik, demokratik, sosyal hukuk devletine sahip çıkmak demektir.

Atatürk’ü anlamak,

“Yurtta sulh, cihanda sulh” sözcüğünün anlamını bilmek demektir. Savaştığı milletlerle, savaş bitince dostane ilişkiler başlatmak olduğunu bilmek demektir. Tarihinde ilk defa Birleşmiş Milletler cemiyetinden üyelik daveti alarak katıldığımızı bilmek demektir. “Haksız yapılan savaş, cinayettir.” sözünü hiç unutmamaktır.

Atatürk’ü anlamak,

Ülkeyi çağdaş ve modern hale getirmek için 15 yılda sayısız fabrika kurmanın yanısıra ekonomiden tarıma, eğitimden sosyal hayata, sanata dair devrimlerin hayata geçirildiğini ve bunların sağlam temellere oturtulduğunu bilmek demektir.

Atatürk’ü anlamak,

“Milletimiz güçlü bir millet olmaya azmetmiştir. Bunun gereksinimlerinden biri de kadınlarımızın her konuda yükselmelerini sağlamaktır.” sözünü bilmek demektir.

Derneğimizin kurucuları 71 yıl önce Atatürk’ün bu sözünü hayata geçiren, mesleklerinde ilkleri başaran, değerli büyüklerimizi bilmek ve unutmamak demektir.

Gençlerimizin Büyük Atatürk’ün çizdiği yolda, topluma ve ailelerine yararlı kadınlar olmaları için hep yanlarında olduğumuzu bilmek demektir.

10 Kasım’lar, biz kadınların Atatürk’ün bize sağladığı kazanımları sahiplenme, koruma, geleceğe taşıma sözünü bir kere daha tekrar ettiğimiz gündür.

Bizler de, aklın ve bilimin rehberliğinde, Cumhuriyet’in ana ilke ve devrimlerine sahip çıkarak, uygarlık ve önderimizin çizdiği yolda, eserlerine sahip çıkacağımıza söz veriyoruz.

Atatürk’ün aramızdan ayrıldığı bu günde aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyor, özlem ve minnetle anıyoruz.

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği

10 Kasım 2020