Cumhuriyetimizin 97.Yılını Kutluyoruz.

29 Ekim 2020

Cumhuriyetimizin 97.Yılını Kutluyoruz.

(Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir.)

Mustafa Kemal ATATÜRK

Büyük fedakârlıklarla kazanılan Kurtuluş Savaşı’nı taçlandıran Lozan Antlaşması’ndan sonra Cumhuriyet olmasaydı, Kurtuluş Savaşımız da tarihte kazanılan zaferlerin arasında yerini alırdı. Cumhuriyet, egemenliğin millete ait olduğu, milletin seçtiği, milletvekilleriyle temsil edildiği; tüm vatandaşların renk, cinsiyet, din, dil ve ırk farkı gözetilmeden eşit olarak yönetime katılabileceği hukuki kurallara bağlı sistemdir.

Ülkenin çağdaşlaşma yolunda yapacakları vardı, esas savaş şimdi başlamıştı.

(En Büyük Savaş Cehaletle Yapılandır.)

Mustafa Kemal ATATÜRK

Cumhuriyet devrimleri işte böyle bir düşünceyle başladı.

Cumhuriyetin ilanıyla başlayan, aydınlanma ve çağdaşlaşma her alanda kendini gösterdi.

Tarım, ekonomi, eğitim, sosyal hayatta ve hukuk alanlarında köklü devrimler yapıldı.

Atatürk’ün Türkiye’sini tüm dünya devletleri ve uluslar hayranlıkla izlemeye başladı. Bir çok batılı ülkeden önce biz kadınlar, Atatürk ve Cumhuriyet sayesinde eşit haklara sahip olduk.

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği’nin kurucuları da Cumhuriyet’in kazanımlarıyla yetişen, mesleklerinde ilkleri başaran büyüklerimizdir. Derneğimizin kuruluş amaçları, felsefesi ve vizyonu bu doğrultudadır. Bizler de bu yolda çağdaş üniversite eğitimi alan kızlarımızın hayata hazırlanmalarına aracı oluyoruz.

Kadınların bilinçli, üretken, birbirlerinden güç alarak sosyal hayatta olmalarına yardımcı olmak Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği olarak en önemli hedefimizdir.

Cumhuriyetimiz’in ilanının 97. yılında büyük önderimiz Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, şehit ve gazilerimizi saygı, şükran ve rahmetle anıyoruz.

Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun.

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği

29 Ekim 2020