TÜRK ÜNİVERSİTELİ KADINLAR DERNEĞİ

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI BİLDİRİSİ

Kadına şiddet, çocuğa taciz, istismar edilen çocuklar, cinayetler, sokaklarda herkesin gözü önünde yapılan tacizler, bana dokunmayan bin yaşasın zihniyeti, aman üstünü kapatalım kızın namusu dile dolanmasın korkusu derken günümüz Türkiye"sin de Kadına karşı gittikçe arttırılan baskı ortamında yaşamımızı sürdürmeye çalışıyoruz.

Biz ne zaman çözümü şiddette arayan ve kadına yönlendirilen şiddet ile 2019 yılında onlarca kadının ölümünü, kız çocuklarının anne olmasını kanıksar ve bu insanlık dışı olayları kabul eder bir ruh haline girdik. Kadınlar yaratılan korku, şiddet, kaos ortamları nedeni ile toplumdan soyutlanmaya, gölgesinden çekinmeye ve en doğal hakkı olan sosyal yaşamdan çekilmeye zorlanmaktadır. Biz, kimsenin emaneti ve malı olmayan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan laik kadınlarız. Eğitim görmek, kimsenin korunmasına ihtiyacımız olmadan aile, iş ve sosyal yaşamda yer almanın bizlere ayrıcalıkmış gibi sunulmasından yada davranılmasından çok rahatsızız.
Çocuk anneleri görmezden gelenlere, kadınlar öldürüldüğünde kanunun gereklerini yapmayanlara, haklarımızı kadın olduğumuz için işletmeyenlere herşeyi farkında olduğumuzu ve üzerimizden siyaset yapılmasını protesto ediyoruz. Kadının yaşama karşı gösterdiği naiflik, yumuşaklık, sevecenlik eğer toplumun bir kesimi tarafından bu kadar acımasızca kullanılacak ise biz kadınlar demir yürekli olmayı da biliriz. Unutmayalım ki, Kurtuluş savaşı kadın, çocuk ayrımı yapılmadan bu güzide vatan için herkesin birbirinin yanında durması ile kazanıldı.

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği

Genel Başkan

Hülya Yüksel

Mat.Yük.Mühendisi