TÜRK ÜNİVERSİTELİ KADINLAR DERNEĞİ

18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ VE ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ

Tarih: Deniz 19 Şubat 1915 - 18 Mart 1915, Kara 25 Nisan 1915 – 9 Ocak 1916
Sonuç: Osmanlı İmparatorluğu’nun Kesin Zaferi

Çanakkale savaşları, ilgili bütün ulusları derinden etkileyen, savaşın taraflarının Büyük Britanya, Fransa ile Osmanlı İmparatorluğu olmasının ötesinde gayeleri farklı itilaf devletleri olan, yorgun ve yoksul düşen bir ulusun kanlarıyla dünya tarihine yazdığı, eşi benzeri görülmeyen özgürlük ve vatanını canından çok sevenlerin destanıdır.   

Rusya doğu cephesinde Kafkaslar’ı geçmek, İngiltere Hindistan üzerinden gelerek kanal harekâtı ile petrol bölgesini ele geçirmek istiyordu. İtilaf devletlerinin istekleri, Çanakkale Savaşı ile Çanakkale Boğazı’nda düğümlendi ve sonsuza kadar amaçlarına ulaşmaları engellendi.

İtilaf Devletleri 252.000, Osmanlı İmparatorluğu 250.000 şehit verdi. 25 Nisan 1915 de karaya çıkan düşman askerleri ile 2 km – 20 km’lik alanda, 25-30 metrelik mesafelerle havada uçuşan mermilerin birbirleri ile çarpıştığı yoğun ateş altında Gelibolu yarımadasında eşi benzeri görülmemiş bir mücadele verildi.    

Yıllar sonra uzak topraklardan gelip Çanakkale’de can veren askerlerin aileleri çocuklarının cenazelerinin ülkelerine gönderilmesini istediklerinde Aziz Atatürk, 1934 yılında yazdığı mektupta “Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar! Gözyaşlarınızı dindiriniz, evlatlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içinde ve rahat uyumaktalar. Onlar bu topraklarda canlarını verdikten sonra artık bizim evlatlarımız olmuşlardır.” dedi. Bu sözler Sidney’de Hyde Park’da bulunan Atatürk anıtının kitabesinde ve Gelibolu’da yerini buldu.  

Ulusal direnç ve Türklük bilinci keskinleşerek, Cumhuriyet’in kurulmasında yer alacak komuta kademesi burada ortaya çıktı ve “Ben size savaşmayı değil, ölmeyi emrediyorum” diyen, Kurtuluş Savaşı’nda da dünya askeri literatürüne geçecek şekilde “Hattı müdaafa yoktur, sathı müdaafa vardır, o sathı bütün vatandır.” diyen bir deha doğdu.  

Savaşın yenilen tarafları daha sonra kendilerinin de belirttiği gibi 100 yılda bir çıkacak ve uzun yıllar eşine az rastlanacak bir asker, bir lider ve devlet adamına yani Mustafa Kemal’e çatmışlardı, yenilmeleri kaçınılmazdı.

18 Mart Çanakkale Şehitleri anısına 2002 yılında kanunla bugün Şehitleri Anma Günü olarak kabul edildi.

Bizlere canları ve kanlarıyla bu vatanı armağan eden aziz şehitlerin, gazilerin,  komutan ve askerlerin hatırası önünde saygı, şükran ve rahmetle eğiliyoruz.

Saygılarımızla
Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği
18 Mart 2021