TÜRK ÜNİVERSİTELİ KADINLAR DERNEĞİ

ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI BASIN BİLDİRİSİ

Ülke gündeminin bitmeyen ağırlığına rağmen yazıma çocukluğumuzda hepimizin dilinde olan bu şiir ile başlamak istedim.

Sanki her tarafta var bir düğün,
Çünkü, en şerefli en mutlu gün.
Bugün 23 NİSAN ,
Hep neşeyle doluyor insan.
Bugün, ATATÜRK'TEN bir armağan,
Yoksa, tutsak olurduk sen inan.
Bugün 23 NİSAN,
Hep neşeyle oluyor insan.

Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışı, halkın yönetime tam anlamı ile  hakim olması nedeni ile Ulusal Egemenlik açısından önem arz eden  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 99. yılı çoçuklarımıza ve milletimize kutlu olsun.

Dünyada;

Çocuk,

Ulusal Egemenlik,

23 Nisan kavramlarının

birleşmesi ile oluşan bugünün bir benzeri mevcut değildir.

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı olan Mustafa Kemal Atatürk’ün bugünü ülkemizde ve dünyada tüm çocuklara armağan etmesi ile 23 Nisan’ın bugünlere kadar gelmesi Türk Milletinin bu özel güne duyduğu saygı, çocuklarına verdiği değer ve bağımsızlığından asla vazgeçmemesininin sonucudur. 

23 Nisan, TBMM’nin açılışını simgelese de, savaşta öksüz kalan çocukların en azından bahar şenliği havasında kutlama yapabilmesi için seçilmiş olabilir.

Büyük Önder Atatürk 1927 yılında bugünü çocuklara armağan ettiği zaman milletin geleceğinin çocukların elinde olduğunu bildiği için törenlerde bizzat kendisi yer almış ve çocuklara sevgi ve saygısını bando eşliğinde yürüyen çocukları selamlayarak göstermiştir. Mustafa Kemal Atatürk’ün bu mirasına sahip çıkmak hepimizin görevidir.

Türk milletinin gönlünde bağımsızlığın simgesi olarak yer eden 23 Nisan tarihi,  Egemenliğin Kayıtsız Şartsız Milletin olduğunun ispat edilmesidir. Üstelik bu önemli tarih çocuklara  armağan edilmiştir. 

Günümüzde, geleceğimiz olan çocuklarımızın bizden bekledikleri eşit koşullarda eğitim alma hakları, küçük yaşlarda çalışmaya zorlanmamaları, çocuk istismarından korunmaları, her kız çocuğunun eğitim hakkının korunması gibi bir çok sorumluluğumuz vardır. Geleceğimiz çocuklarımızındır sözcüğünün arkası bizler tarafından doldurulmalıdır. 

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği olarak bu özel günü bizlere bahşeden Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarını saygı ile anıyoruz. Şanlı tarihimizin yeni nesillerce öğrenilmeye devam edilmesi, çocuklarımızın Atatürk ilke ve inkilaplarının özünü anlayarak büyümeleri, her çocuğun eşit koşullarda yaşabilmesi için üzerimize düşen görevi  yerine getireceğimize söz veriyoruz.

Atatürk’ün sözlüğünde çocuk sevgi demekti ve içinde ki çocuk sevgisi hiç bitmedi. Yazımızı Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklar için söylediği onlarca değerli sözlerden biri ile bitiriyorum;

"Türkiye Cumhuriyetinin, özellikle bugünkü gençliğine ve yetişmekte olan çocuklarına hitap ediyorum: Batı senden, Türk’ten çok geriydi. Manada, fikirde, tarihte bu böyleydi. Eğer bugün batı teknikte bir üstünlük gösteriyorsa, ey Türk Çocuğu, o kabahat da senin değil, senden öncekilerin affedilmez ihmalinin bir sonucudur. Şunu da söyleyeyim ki, çok zekisin!.. Bu belli. Fakat zekanı unut!.. Daima çalışkan ol!”

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği

Genel Başkan

Hülya Yüksel

Mat.Yük.Mühendisi