TÜRK ÜNİVERSİTELİ KADINLAR DERNEĞİ

19 MAYIS 2019’ DAKİ KURTULUŞ VE KURULUŞ BAŞLANGICINDAN TÜRKİYE CUMHURİYETİNE TAM 100 YIL BASIN BİLDİRİSİ

Türkiye Cumhuriyetinin kurtuluş ve kuruluşunun ilk adımı olan19 Mayıs 2019 tarihinden tam 100 yıl sonra19 Mayıs 2019 tarihinde, Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutluyoruz.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün İstanbul’dan yola çıkarak,19 Mayıs 1919 ‘da Samsun’a ayak basması, Türk Ulusunun kurtuluşunun mücadelesinin başladığı gündür. Cumhuriyet tarihimizin en önemli köşe taşları arasında yer alan; 19 Mayıs 1919 tarihi, Atatürk'ün attığı bu adımlarla başlayan ve Türkiye Cumhuriyetine kadar gelen sürecin başlangıcıdır.

1938 yılında Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanmaya başlayan 19 Mayıs daha sonra Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı olarak kabul edilmiştir.

100.yılını yurdun her tarafında coşku ile kutlamaya hazırlandığımız 19 Mayıs; bu özel gün Türk halkı ve Gençliği için bir toplumun esaretten çıkmak üzere cesaret ile adım atmasını ve 4 yıl boyunca süren Milli Mücadele ile Türkiye Cumhuriyetini kurmasını temsil etmektedir. 

Atatürk ”Gençler! Benim gelecekteki emellerimi gerçekleştirmeyi üstlenen gençler!

Bir gün bu memleketi sizin gibi beni anlamış bir gençliğe bırakacağımdan dolayı çok memnun ve mesudum” diyerek Türk gençliğine olan güvenini ortaya koymuş,  Millî Mücadele’yi başlatmak üzere Samsun’da Anadolu topraklarına bastığı 19 Mayıs 1919 tarihi de bu nedenle Türk gençliğine bayram olarak armağan etmiştir.

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği’nin farklı illerde bulunan 25 şubesi, bu özel günü kendi illerinde farklı etkinlikler ile kutlarken; bazı şubelerimizde 100.yıl olması nedeni ile Samsun ilimizde valilik tarafından düzenlenen etkinliklerde yer alacak ve 19 Mayıs 1919’un ruhunu yerinde yaşayacaktır.

Biz, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneğinin Atatürk İlke ve Devrimleri’ni benimseyen üniversite mezunu kadınları olarak, yaşamın her alanında yüksek ahlak ilkelerine bağlı kalarak,  toplumun aydınlanması için çalışmaya devam edeceğimize ve kız çocuklarımızın çağdaş koşullar altında eğitilmesi için geçmişte olduğu gibi yarında çalışacağımıza, karar mekanizmalarında yer almaları için tam desteğimizi vermeye devam edeceğimize,  Atatürk’ün gençliğe adadığı bu özel günde tekrar söz veriyoruz…

Kutlamamızı, Mustafa Kemal Atatürk’ün gençlik için söylediği önemli ve değerli söz ile bitiriyorum:

“Sizler, yeni Türkiye’nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz… Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar. Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun.

Saygılarımla,

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği

Genel Başkan

Hülya Yüksel

Mat.Yük.Mühendisi